snímek FotoPolymer materiálu
snímek FotoPolymer materiálu
snímek FotoPolymer materiálu
snímek FotoPolymer materiálu

FotoPolymer

Fotopolymer se užívá ve stereolitografii pro tisk vysoce přesných předmětů. Existuje celá škála fotopolymerů s různým složením a s různými vlastnostmi, navíc se dají vzájemně kombinovat. Nabízejí vysokou variabilitu 3D tisku a především možnost detailního provedení.

Praktické využití fotopolymeru

Fotopolymer je ideálním materiálem pro vysoce precizní modely, detailní figurky a další předměty vyžadující dokonalou přesnost a hladký povrch, například předměty s ornamenty. Na druhé straně se uplatní v designu či výrobě průmyslových prototypů. Hodí se i pro velmi malé modely. Dává vynikající vzhled čirým předmětům.

Fotopolymer představuje syntetický nebo organický materiál, který mění svoji strukturu působením světla. Jde zpravidla o ultrafialové záření nebo viditelnou oblast elektromagnetického spektra.

Technologie

Fotopolymer je materiálem stereolitografie, nejstarší technologie 3D tisku. V prostoru stereolitografické 3D tiskárny se fotocitlivý materiál vytvrzuje po vrstvách pomocí laserového paprsku.

Fotopolymer se využívá i v moderní technologii PolyJet, kdy se 3D tisk realizuje pomocí dvou a více tiskových hlav. Jedna hlava vytváří samotný model, druhá nese speciální gel, který staví podpůrnou konstrukci. Ta se posléze jednoduše umývá. Jedná se o jednu z nejpřesnějších metod 3D tisku.

Vlastnosti fotopolymeru

Fotopolymer přináší do 3D tisku řadu výhodných vlastností. Především umožňuje precizní, vysoce detailní tisk a modelům dává výjimečně hladký povrch. Lze s ním vytisknout i velmi složité koncepty. Je tvarově stabilní a má dobrou tepelnou odolnost.

Základní vlastnost fotopolymeru, kterou je citlivost na světlo, je také jeho základní nevýhodou. Životnost předmětů z fotopolymeru negativně ovlivňuje ultrafialové záření. Nesvědčí jim tedy například dlouhodobé vystavení slunečním paprskům, kdy můžou blednout. Na povrchu se vlivem světla mohou časem objevovat dokonce trhliny.

Možnosti fotopolymeru

V široké paletě dostupných fotopolymerů si lze vybírat ty s optimálními parametry pro daný model nebo je také vzájemně míchat. Nejde jenom o barvy, ale i průhlednost či neprůhlednost materiálů. Kombinují se také různě pružné či pevné materiály. Po vytištění je možné model dále upravovat, ale další vrstvy mohou snížit preciznost provedení. Průhlednost podpoří leštění.

Vlastnost Hodnota
Minimální tloušťka stěny 1,7 - 2 mm
Minimální velikost detailu 0,8 mm
Přesnost tisku ± 0,1% (nejmenší tolerancí ± 0,2 mm)
Maximální velikost objektu X x Y x Z mm
Minimální vůle 0,4 mm
Uzavřený tisk ne
Maximální velikost tisknutého objektu - X x Y x Z mm

Maximální velikost tisknutého objektu - X x Y x Z mm

Maximální rozměr kvádru je maximální velikost, kterou je schopná tiskárna vytisknout. Chcete-li zajistit bezproblémový tisk Vašeho modelu, ujistěte se, že Váš model se vejde do maximálních rozměrů kvádru. V případě, že tato velikost bude překročena, systém Vás na to upozorní a pomocí změny měřítka, můžete rozměr změnit.

Minimální tloušťka stěny

Minimální tloušťka stěny

V problematice 3D tisku, označujeme tloušťkou stěny rozměr dvojice od sebe odvrácených povrchů. Tloušťka stěny může dodat vašemu modelu mechanickou pevnost nebo naopak ohebnost a pružnost. Tenké stěny modelu navrhujeme v případě, že chceme docílit pružnosti (například pružina, ohebný nosník apod.). V případě, že chceme docílit vysoké pevnosti bez pružení, tloušťku stěny volíme větší (např. držáky, obaly, krabice nebo funkční prvky).

Dutý model

Dutý model

V případě použití práškového tisku doporučujeme model navrhnout s vnitřní dutinou. Dutina zabrání deformaci a významné změně barvy během tisku. Při návrhu dutiny, můžete vytvořit a vhodně umístit technologický otvor (nebo 2) díky nimž můžete po tisku nepoužité médium vysypat/vylít z dutiny modelu. V případě absence otvorů, zůstane médium uvnitř modelu.