snímek Kov (SLS) materiálu
snímek Kov (SLS) materiálu
snímek Kov (SLS) materiálu

Kov (SLS)

3D tisk technologií SLS umožňuje využití kovového materiálu. Dle typu tiskárny se jako náplň uplatní například ocelový prášek, speciální nízkotavitelné slitiny niklových bronzů nebo dokonce slitiny titanu.

Praktické využití kovu v 3D tisku

Kov se hodí pro tisk sériových funkčních modelů, prototypů a dílů, také prototypových plastikářských forem nebo funkčních dílů pro automobilový, letecký průmysl aj. Využívá se pro individualizované kovové výrobky.

Technologie

SLS (Selective Laser Sintering), také sintrování, spojuje kovovou hmotu prostřednictvím výkonného laserového paprsku. Jde o inovativní technologii, která nahrazuje klasické obrábění.

Kovový materiál má podobu prášku, spéká se po tenkých vrstvách. Ke kovovému prášku se přidává polymerní pojivo, aby předmět neměnil tvar. Vzniklá tavenina jedné vrstvy tak velmi rychle tuhne, aby se na ní mohla vytvářet vrstva nová. Po vytištění je předmět vypékán, aby se pojivo spálilo. Poté se dále upravuje.

Vlastnosti kovových materiálů

Kovové předměty z 3D tiskárny mají vlastnosti totožné s klasickými kovovými materiály vyrobenými tradičními postupy. Jde o masivní materiál, který má výhodnou povrchovou drsnost a skýtá vysokou přesnost. Přesnost se dá ještě zvýšit finálním opracováním.

Povrch předmětu lze tryskat, také brousit nebo leštit. Předměty lze dále svařovat nebo obrábět jako jakýkoliv klasický kovový materiál.

Možnosti 3D tisku z kovu

3D tisk z kovových materiálů je nákladný. Pokud však půjde o velmi složité struktury s náročnou geometrií a mnoha detailními prvky, je tato metoda výhodnější než tradiční technologie. Navíc umožňuje vyrobit i to, co se klasickými postupy vyrobit nedá, například vnitřní struktury.

Dává také možnost drobných konstrukčních variací jednotlivých výrobků, dle individuálních potřeb. Právě v těchto případech se vyplatí.

Předností této technologie je také minimální odpad.

Vlastnost Hodnota
Minimální tloušťka stěny 1 - 3 mm
Minimální velikost detailu 0,8 - 1 mm
Přesnost tisku ± 1%
Maximální velikost objektu X x Y x Z mm
Minimální vůle 0,8 mm
Uzavřený tisk ne
Maximální velikost tisknutého objektu - X x Y x Z mm

Maximální velikost tisknutého objektu - X x Y x Z mm

Maximální rozměr kvádru je maximální velikost, kterou je schopná tiskárna vytisknout. Chcete-li zajistit bezproblémový tisk Vašeho modelu, ujistěte se, že Váš model se vejde do maximálních rozměrů kvádru. V případě, že tato velikost bude překročena, systém Vás na to upozorní a pomocí změny měřítka, můžete rozměr změnit.

Minimální tloušťka stěny

Minimální tloušťka stěny

V problematice 3D tisku, označujeme tloušťkou stěny rozměr dvojice od sebe odvrácených povrchů. Tloušťka stěny může dodat vašemu modelu mechanickou pevnost nebo naopak ohebnost a pružnost. Tenké stěny modelu navrhujeme v případě, že chceme docílit pružnosti (například pružina, ohebný nosník apod.). V případě, že chceme docílit vysoké pevnosti bez pružení, tloušťku stěny volíme větší (např. držáky, obaly, krabice nebo funkční prvky).