Materiály k 3D tisku

3D tisk pracuje s celou paletou nejrůznějších materiálů. Liší se svým složením, pevností, křehkostí, dostupnými barvami i mnoha dalšími vlastnostmi.

Každá technologie užívá jiné materiály. Aktuálně nejrozšířenější technologie FDM tiskne z ekologického PLA, plastů ABS nebo ABS plus. Vedle toho je možné tisknout i ze sádrového kompozitu, fotopolymeru nebo dokonce kovu. Tím však výčet zdaleka nekončí, navíc se neustále vyvíjejí nové a nové typy materiálů.


Jaké materiály používáme?

PLA

PLA

PLA je spolu s ABS nejrozšířenější náplní pro 3D tiskárny FDM. Jde o křehký materiál s vysokým leskem a minimálním sklonem k deformacím. Je však méně odolný vůči teplu nebo vlhkosti.

ABS

ABS

ABS je v 3D tisku nejpoužívanějším materiálem. Při nízké hmotnosti poskytuje vysokou odolnost a tvrdost, ve srovnání s ostatními materiály však také poněkud hrubší povrch.

ABS plus

ABS plus

ABS plus je varianta plastu ABS. K přednostem ABS plus patří odolnost vůči mechanickému poškození nebo UV záření. Je hlavním materiálem v průmyslovém 3D tisku.

Sadra

Sádrový kompozitní prášek

Sádrový kompozit je lehkým, ale křehkým materiálem využívaným v kombinaci se speciálními pojivy. Slouží pro 3D tisk plnobarevných, komplexně náročných 3D předmětů a struktur.

Fotopolymer

Fotopolymer

Fotopolymer se užívá ve stereolitografii pro tisk vysoce přesných předmětů. Nabízí vysokou variabilitu 3D tisku a především možnost detailního provedení.

Kov

Kovový tisk

3D tisk technologií SLS umožňuje využití kovového materiálu. Dle typu tiskárny se jako náplň uplatní například ocelový prášek, speciální nízkotavitelné slitiny niklových bronzů nebo dokonce slitiny titanu.