O 3D tisku

Co je to 3D tisk?

3D tisk je moderní technologií, která umožňuje povýšit nápady na realitu. Dává život digitálním návrhům. Zhmotňuje myšlenky a vize. Žijeme ve světě 3D.

Zní to jako fikce, ale není. Žijeme ve 21. století, v době technologických inovací a téměř neomezených možností. 3D tisk umožňuje vyrobit i takové produkty, které nebylo s tradičními technologiemi vůbec možné vyrobit. Prostřednictvím 3D tisku lze vytvářet i velmi složité předměty, kreativní konstrukce a neobvyklé tvary.

Macbook Video Underlay
3D tisk zhmotní Vaše myšlenky

3D tisk je způsobem, jak převést elektronická data do fyzické podoby.

Je jedno, zda jde o soukromý nebo komerční tisk. Prostřednictvím 3D tisku lze vytvářet nejrůznější modely, kopie předmětů, miniatury vozidel, domů, busty a figurky osob, ale i mnoho dalšího. 3D tisk je vhodný pro výrobu prototypů a vzorků produktů. Oceňují ho i designéři a kreativci toužící po originálních kouscích. 3D tisk je vhodný jak pro profesionály, tak pro širokou veřejnost. Tato inovativní technologie průmyslového tisku je dostupná každému.

Krok za krokem od vize až ke 3D realitě

Příprava modelu


Na začátku celého procesu je 3D model. Jde o elektronická data ve speciálním formátu, která slouží jako podklad pro 3D tiskárnu.
3D model je možné navrhnout v speciálním softwarovém programu. Ovládání tohoto softwaru vyžaduje praxi a znalosti, na druhé straně tak může vzniknout téměř jakýkoliv model. K dispozici jsou i nejrůznější online aplikace, které design modelu usnadní.
3D model může vzniknout také pomocí 3D skeneru nebo alternativně pomocí digitální kamery a fotogrammetrického softwaru.

Pokud se chcete sami pustit do modelování, můžou se vám hodit další informace – Příprava modelu.

Technologie 3D tisku


Samotný 3D tisk probíhá na 3D tiskárně, která na základě vstupních dat – návrhu modelu realizuje proces tisku.
Aktuálně nejpoužívanější technologií 3D tisku je FDM – Fusion Deposition Modeling. Model se virtuálně rozdělí na ultratenké vrstvy. Reálně pak vzniká skládáním jednotlivých vrstev roztaveného materiálu na již vytvořené vrstvy. Jako materiál se přitom nejčastěji uplatňuje ABS plast nebo PLA z obnovitelných zdrojů.
Jde o technologii označovanou jako Rapid Prototyping, která slouží pro rychlé vytváření prototypů neklasickými postupy. Mezi technologiemi Rapid Prototyping se uplatňuje i progresivní stereolitografie (SL), Selective Laser Sintering (SLS) nebo Laminated Object Manufacturing (LOM).

Finishing


Celý 3D tisk uzavírá tzv. finishing. Tyto dokončovací procesy představují obvykle manuální úpravu předmětu, broušení pro vyhlazení povrchu nebo aplikaci povrchových vrstev (barvení, lakování apod.). Finishing se odvíjí od použité technologie a materiálu, může zahrnovat i odstranění dočasných podpor. Dává předmětu finální podobu.

Zhmotněte své vize

Se službou TRIDER jsou jen krok od vás. Vyzkoušejte!

Technologie budoucnosti v současném světě

3D tisk je převratnou technologií, která má symbolizovat nástup další průmyslové revoluce. Funguje na opačném principu než všechny doposud užívané způsoby výroby. Oproti klasickým technologiím jde o aditivní proces. Konečný produkt vzniká postupným vrstvením stavebního materiálu. Tradiční technologie (například obrábění) produkty vytvářejí odebíráním materiálu. 3D tisk tak eliminuje nadbytečný odpad. Navíc je rychlejší.

3D tisk umožňuje vyrobit i takové produkty, které nebylo s tradičními technologiemi vůbec možné vyrobit.
Prostřednictvím 3D tisku lze vytvářet i velmi složité předměty, kreativní konstrukce a neobvyklé tvary.

Přitom lze vybírat z celé škály vysoce kvalitních materiálů (více o materiálech pro 3D tisk).

Dejte prostor své fantazii. Dejte jí přímo 3D prostor!

Využijte možnosti 3D tisku se službou TRIDER!
  • Potřebujete vyrobit prototyp nového výrobku?
  • Sháníte originální, vysoce individualizované marketingové předměty?
  • Hodila by se vám miniatura nějakého reálného objektu?
  • Toužíte po modelu svého auta, domu nebo třeba oblíbené hračky?
  • Rádi byste se od fotografií přesunuly do 3D prostoru?
  • Hledáte způsoby, jak vyrobit bustu nebo figurku sebe, svých dětí nebo třeba svého zvířecího mazlíčka?
  • Sníte o dekoraci, kterou si sami vytvoříte?
  • Máte kreativní návrh nějakého předmětu a chcete ho převést do reálné podoby?